Aegagropila linnei - Marimo järvepall

JÕULUSOODUSTUS!

Järvepall ehk Marimo on karevetikas, mille põnev kerakujuline kasv on ta teinud populaarseks nii akvaristide kui ka toataime armastajate seas. Maailmas on järvepalli leiukohti kõige enam Kesk- ja Põhja-Euroopas, aga ka Jaapanis ja Islandil. Maailmas enim tuntud leiukoht on Jaapanis Hokkaidō lähedal asuv Akani järv, mis on üks Jaapani 23 loodusmälestisest, ning Islandil Myvatni leiukoht, mis asub rahvuspargi territooriumil. Mujal Euroopas on järvepalli kolooniad peaaegu kadunud ning neid leidub ka Eestis veel vaid mõnes järves.

Et vältida hulgikorjamist, on järvepall Jaapanis olnud kaitse all juba 1920. aastast, Islandil aga alates 2006. aastast. 1950. aastast saadik on Jaapanis igal aastal korraldatud Marimo festivali, mis vältab kolm päeva. Välja on antud ka järvepalli kujutav postmark. 

Jaapani põlisrahva Ainude jaoks on järvepall lausa legendaarne. Selle sees peituvat kaks armastavat südant ning marimo on nende igikestva armastuse sümbol. Peaaegu igikestev on ka nende eluiga - heades tingimustes võivad isendid kasvada 100 aastat ja enam ja ehkki nende kasv on väga aeglane, teatakse suurimad Marimo pallid olevat umbes 20cm läbimõõduga. Seega kui kasvatad kodus järvepalli, võid selle oma vanaduspõlves pärandada edasi oma lastele.  

Marimod ei vaja ülemäära palju hoolt. Kui sul on magevee akvaarium, siis aseta ta sinna ja aegajalt keera teda, et palli kuju säiliks. Lisaks toimib järvepall akvaariumis ka miniatuurse filtrina, eemaldades veest kahjulikke aineid. 

Kui kasvatad teda vaasis toataimena, siis aseta vaas aknast kaugemale, et päike ei saaks vett üleliia soojendada ja mikroorganismid ei pääseks vohama. Iga kahe nädala tagant peaks anumas vahetama vett, suvel võib ka tihedamini. Üldiselt sobib kenasti kraanivesi, aga soovitav oleks veel lasta pärast vahetamist nädalapäevad seista, et see pehmeneks. Pea meeles, et looduslikult eelistab järvepall jahedat vett ning varjulist olemist!

Kui järvepall muutub pruunikaks, siis vii ta aknast kaugemale ja lisa jahedat vett. Samuti võib vette lisada mõne väikese tera meresoola. Aja jooksul võib pall muutuda tagasi roheliseks.  

 

 

 

Klaasnõus (2 palli)
Hind: 12,00
- + Lisa ostukorvi

Toote detailid

Eesti nimi Järvepall
Ladina nimi Aegagropila linnei
Müügisuurus dm 2 cm
Tingimused Varjulinekoht vaasis või akvaariumis, jahe vesi
Värvus Roheline
Sünonüüm Marimo