Chamaedorea elegans

Broneeri

Kuulub palmiliste (Arecaceae) sugukonda pärinedes Mehhikost ja Guatemalast.

Ta varred on peenikesed ja esinevad kimpudena moodustades põõsa. Kasvab 90 cm kuni 1,5 m kõrguseks. Harul on 6-7 sulgjat pikavarrelist lehte. Suhteliselt vähenõudlik taim.

Temperatuur ja niiskus

Temperatuur peaks kasvukohas olema soe või jahe (16-20 kraadi). Puhkeperioodil (talvel) peab õhk olema veelgi jahedam (15 kraadi). Lühiajaliselt talub ta kuni 10 kraadilist temperatuuri. Ta ei talu tuuletõmbust. Suvel võib viia õue.

Valgus

Kasvab varjulises või hajusas valguses (nt põhjapoolne aken). Otsest päikesepaistet tuleks vältida aprillist septembrini. Liigse valguse korral lähevad lehed kollakaks.

Kastmine

Suvisel ajaks peaks hoidma mulla pidevalt niiskena, kuid ka muul ajal ei talu ta läbikuivamist. Jahedas ruumis võib kasta põhjalikult 1-2 korda nädalas. Suvel on soovitav asetada pott veeanumasse. Ei talu teisalt ka mulla läbivettimist. Piserdada võib isegi kuni 2-3 korda päevas (eriti suvel ja keskküttega ruumi puhul).

Väetamine

Kevadest sügiseni väetada vähese lämmastikusisaldusega väetisega kord kuus. Muul ajal ei pea väetama.

Õitsemine

Õitsema hakkab juba 3-4 aastaselt. Õisik on pikk ja väiksed õied on kogutud pöörisesse.

Viljade värv varieerub kollasest mustani.

Ümberistutamine

Ümber tuleks istutada iga aasta kevadel (märts-aprill) toitaineterikkasse mulda. Alates taime seitsmendast eluaastast võib istutada teda ümber iga 2-3 aasta tagant. Mulda ise segades võtta mättamulda, lehemulda, sõnnikumulda ja liiva (4:2:1:1). Pott peaks olema väike ja kõrge, kuna taim kasvatab juuri pigem pikkusesse kui laiusesse.

Jälgida nii istutamisel kui jagamisel, et juured ei saaks viga. Mädanenud juuretipud tuleks ära lõigata ja määrida puusöepulbriga.

Paljundamine

Seemnetega ja jagamise teel.

Kahjurid ja haigused

Villtäid, kilptäid, punased kedriklestad ja ripslased.

Allikas: toataimed.eu

Hind: 9,20
- + Lisa ostukorvi

Toote detailid

Eesti nimi Vääris-mägipalm
Kõrgus Kuni 2 m
Lehestiku värv Roheline
Müügisuurus Pott 12 -17 cm, h 50-60 cm
Tingimused Valgusrikas koht, hea drenaažiga piisavalt niiske muld
Värvus Roheline
Kastmine Kasvuperioodil kasta rohkelt ja piisavalt tihti, et muld oleks niiske. Seisvasse vette ei tohi taim jääda! Talvel lase 2/3 mullast enne kuivada, siis kasta.
Väetamine Kasvuperioodil väeta vedelväetisega iga 2 nädala tagant, talvel ära väeta.