Paneme aiad särama

Cyperus papyrus

Kuulub lõikheinaliste (Cyperaceae) sugukonda pärinedes troopilisest Lõuna-Aafrikast. Ta on lehtdekoratiivne põõsasjas puhmik ja suhteliselt kiirekasvuline. Vahelduvalehine lõikhein võib kasvada toas meetri kõrguseks. Rohtsed lehed on helerohelised ja kitsad.

Temperatuur ja niiskus 

Tempratuur peaks olema soe või jahe (10-21 kraadi). Vältida järske temperatuurimuutusi. Soojas muutuvad lehetipud pruuniks. Lühiajaliselt võib taluda kuni 10 kraadist temperatuuri. Ei talu tuuletõmbust.

Valgus

Lõikheinale sobib hajusvalgus. Liiga varjulises kohas venivad lehed pikaks. Vältida tuleb otsest päikesevalgust.

Kastmine

Muld tuleb hoida pidevalt niiske, kuna tegemist on sootaimega. Potialusel võib lausa kogu aeg hoida vett paari sentimeetri ulatuses. Sellisel juhul tuleb iga päev vett ka vahetada. Potti ei peaks üleni vette panema, sest võib tekkida mädanemise oht. Kuivas muutuvad lehetipud pruuniks. Lehti võib piserdada pehme veega.

Väetamine

Väetada tuleks teda kord kuus vähese lämmastikusisaldusega väetisega. Kuna ta on kiirekasvuline, võib kevadel ja suvel väetada poole lahjema väetiselahusega isegi tihedamini. Kasutada võib ka väetisetablette, mis pannakse mulla sisse. Talvel ei pea väetama.

Õitsemine

Õied on helerohelised ja 1 m kõrgused meenutades vihmavarju.                     

Ümberistutamine

Istutada võib ümber igal kevadel (märtsis-aprillis). Mulda ise segades võtta mättamulda, lavamulda ja liiva (3:2:1). Kirjulehised sordid vajavad nõrgemat mullasegu. Juurestikku võib istutamise käigus kärpida.

Paljundamine

Pistikutega või jagamise teel. Pistikute puhul võtta 5 cm suurused lehemännased kärpides lehti poole võrra ja panna vette või niiskesse liiva juurduma. Peale võib panna läbipaistva kilekoti niiskuse hoidmiseks. Nädala pärast võib ühte potti kokku panna 2-3 taime.

Kahjurid ja haigused

Punased kedriklestad, okastäid, lehetäid ja kasvuhoonekarilased. Üldiselt ei ole aldis.

Muu

  • Koltunud varred võib ära lõigata. Kui lehetipud muutuvad pruuniks, võib ka need kääridega ära lõigata. 
  • Hea õhuniisutaja.

Allikas: Toataimed.eu

Suur pott Hind: 17,70 Lisa ostukorvi

Toote detailid

Eesti nimi Papüürus-lõikhein
Ladina nimi Cyperus papyrus
Müügisuurus Pott 19cm, h 75cm
Tingimused Hele ja väga niiske kasvukoht
Värvus Roheline
Kõrgus, laius Kuni 1 m
Õie värv Roheline
Kastmine Hoida pidevalt niiske (võib olla ka jalgupidi vees)