Hoya carnosa "Crimson Queen"

Imekena vahalill, mille lehed on rohevalged.

Kasvab Kagu-Aasia vihmametsades epifüüdina. Tema kodumaa on Indias, Birmas (Myanmar) ja Hiina lõunaosas.  Tema harud võivad kasvada mitme meetri pikkuseks ja vanemas eas need puituvad. 

Temperatuuri osas ei ole vahalill nõudlik, paarikümnekraadine toasoojus on paras. Talvel võib hoida jahedamas (10-15 kraadi), nii puhkeb taim suvel kergemini õide. Selleks, et lehtedevahe ei veniks pikaks, on soovitav hoida valges, samas aga vältida otsest päikesevalgust. Aknalaual hoidmine on ruumipuuduse tõttu keeruline, kuna taim tavatseb kasvada suureks ja vajab toestust. Väiksema taime võib panna ida- või läänepoolsele aknalauale. Suvel võib tõsta õue.

Hoiduda ülekastmise eest: õitsemise ajal kord nädalas, oktoobrist alates harvemini. Talvel kastetakse harva, eriti kui taim on jahedamas keskkonnas. Mitte jätta potialusele vett seisma.

Vahalille väikesed vahajad õied paiknevad kännasõisikutes mitmeaastastel, ainult õisi kandvatel lühivõsudel. Taime avanevad õied on roosakasvalged, omapärase läikega, justkui portselanist. Sellepärast on vahalille kutsutud ka portselanlilleks. Õitseb kord aastas suvel kolme nädala vältel. Õied on väga aromaatsed ja ei pruugi allergikutele sobida. Tugev lõhn võib tekitada isegi peavalu ja uimasust. Eriti intensiivselt lõhnavad õied õhtuti. Õitsenud õisikuvarsi ei tule eemaldada, sest nendest arenevad uued õiepungad.

Väetamisega tuleks olla mõõdukas, suvel paar korda kuus ja talvel üks kord kuus või isegi harvemini õitsvatele taimedele mõeldud väetisega (lahja täisväetise lahus).

Ümber tuleks istutada iga 2-3 aasta tagant. Kasutada kergemat ja nõrgahappelisusega toalillemulda. Lisada võib orhideedele mõeldud spetsiaalset kasvusubstraati. Mullasegu ise tehes võtta lehemulda, mättamulda, kõdusõnnikut ja liiva (2:2:1:1). Hea oleks poti põhja teha savipotikildudest drenaaž. 

Paljundatakse ladvapistikutega: võtta 1-2 lehepaariga varrelõik, mis panna sooja vette (20-25 kraadi) või kohe liiva-freesturba segusse. Soovitav on seda teha kevadel või peale õitsemist

Hea oleks teada, et vanemad taimed ei kannata hästi asukoha vahetust.

NB! Vältida silma, limaskestadele ja katmata nahale sattumist. Õitsemise ajal nektaariumitest tilkuv nektar ei ole mürgine.

 

Allikas: Toataimed.eu

Hoya carnosa
Hind: 16,25
- + Lisa ostukorvi

Toote detailid

Eesti nimi Harilik vahalill
Ladina nimi Hoya carnosa
Müügisuurus pott 14 cm, h 25 cm
Tingimused Hele kuni poolvarjuline kasvukoht
Värvus Mitmevärviline
Õie värv
Kreemjas
Õitsemine Korduvalt õitsev
Kastmine Talvel kasta harvem, et mullapall peaaegu läbi kuivaks. Kevadel kasta rohkelt.