Roosid aeda värvi järgi

Õievärv on üks tähtsamaid otsuseid roose valides. Valides teatud värvide kasuks, saad oma aeda muuta kas soojemaks või külmemaks, väiksemaks või suuremaks. Samuti saad tekitada endale väikese hubase aiaruumi ka ainult väheseid valitud toone kasutades.

Soe värviskeem koosneb punastest, oranžidest, kuldsetest ja soojadest kollastest toonidest ning mõjub rõõmsa ja energiaküllasena. Need kombinatsioonid tõmbavad aiale tähelepanu ja jätavad aiast väiksema mulje kui ta tegelikult on. Samas mõjub aed soojemana.
Külm värviskeem koosneb lilladest värvitoonidest (purpur, hele- ja kahvatulilla) ja mõjub rahustavalt, värskendavalt. See on parim aed, kus puhata ning vaikust nautida. Väike aed külma värviskeemiga mõjub suuremana kui ta tegelikult on. Lisaks on selle värviskeemiga võimalik peita kohti, mis eriti kaunid ei ole, kuna see kombinatsioon ei tõmba endale tähelepanu. Sama efekti annavad ka valged, pastelsed kollased ja heleroosad, kuigi neid ei saa nimetada külmadeks toonideks.

Aeda planeerides kasuta limiteeritud värvigammat, et ei tekiks liiga kirjut efekti. Vali üks domineeriv värvitoon ja lisa sellele 1-2 tooni, mida kasuta väiksemas mahus. Selleks, et edukalt leida toonid, mis omavahel hästi kokku sobivad, võid kasutada alltoodud värviratast.

Värvid, mis asuvad üksteise vastandpoolel, on komplementeerivad ehk üksteist täiendavad värvid, nagu lilla ja kollane. Koos tekitavad nad tugeva ja atraktiivse harmoonia, kuid võivad mõjuda liiga erksalt, eriti väikeses aias.

Heaks ja kergemaks alternatiiviks on valida vastandvärvi kõrval asetsev värv – nt kollane ja sinakas-lilla või kollane ja punakas-lilla. Analoogse harmoonia tekitab kõrvutiasetsevate värvide kasutamine – kollane, kollakas-oranži ja oranžiga. Kaks tugevavärvilist roosi antud värvipaletist tekitavad väga dramaatilise efekti.
Monokroomse harmoonia tekitab üks valitud värv oma erinevate toonidega, nagu roosa koos õrnroosa, heleroosa ja tumeroosaga. Roosat ennast ei ole värvirattal olemas, samuti ei ole ka valget. Roosat võib võtta kui osakest punasest, millega sobivad hästi nii kollane kui ka kahvatulilla. Heledamad roosad on rahustava mõjuga kui tumedad.
Valget kui pigmendita värvi, võib ise kasutada põhitoonina või kui puhvrina eredate värvitoonide vahel. Kui valget kasutada peenra servadel, mõjub ta eredaid toone ühtlustavana, seega kogu teiste toonide eredus tuleb valge abil hästi välja. Kasuta valget sel juhul massi või ühtlase bordüürina.
Valget, roosat ja teisi heledaid pastelseid toone on väga kaval istutada aeda, mida kasutatakse ka pimedamal ajal, sest tumedad värvid kaovad öösse kohe peale päikeseloojangut.
Tugevad värvitoonid (nagu punased ja oranžid) on väga head tähelepanu tõmbamiseks fookuspunktidele - aiatee lõpule, skulptuurile, istekohale või kasvõi linnuvannile. Kui sedasama aktsenti kasutada ka kõrvalasuvas lillepeenras, viib seesama värvitoon silma aeda n.ö ringkäigule.
Paljud roosikasvatajad soovivad endale aeda võimalikult palju erinevaid roose, mis võib tekitada kirju segasumma-suvila efekti. Sel juhul on mõistlik istutada roosid kas teatud värviskeemide järgi erinevatesse aiaosadesse – kas aeglaselt muutuvas värvigammas peenardele (valge muutub roosaks ja siis punaseks) või siis kaunistada eri aiaruumid erinevate värvikompositsioonidega nagu valge aed, roosa-lilla aed, kollane-oranž aed jne.
Väga suurtes aedades tekitavad just suured ühes toonis värvilaigud rikkaliku efekti.
Tugevaid ühetoonilisi roose on mõnikord raske kokku sobitada, sel juhul tuleb abiks kas roos, mis on antud värvi variatsioon või hoopis mitmevärviline roos, mille juurde saab edukalt istutada roose, mis matkivad tema enda värve. Liiga kirjuks aga ei maksaks asja ajada, sest vastasel juhul kaob värvide efekt.
Lisaks on kasulik enne istutamist mõelda ka roose ümbritsevale keskkonnale – mis värvi on maja ise, milline on aiapiire, millised taimed kasvavad edaspidi roosidele taustaks (kas tume- või helerohelised, või hoopis hallid) ning kas midagi istutatakse ka roosi alla (pinnakattetaimed). Näiteks valge maja ette sobivad dramaatilised punased ja oranžid roosid, kulunud ja vihmanäinud puitseina juurde aga õrnroosad, kollased või hoopis aprikoosikarva oranžid roosid.
Kõik see, millest oleme rääkinud, on vaid soovituslik, sest sinu enda maitse, kogemused, valikud ja temperament määravad tegelikult selle, millised värvid on õiged just sinu aias. Edukaid otsuseid ja rõõmu kaunitest, õigelt valitud õitest!