Selle hooaja sibullilled nüüd valikus!

Kuni 15.09 kõik taimed & tööriistad -30% (v.a. sibulad, tellitavad taimed; soodushind rakendub arvele))

Looduslik putukatõrjevahend 'Putuka Rahu' UUS!

Istutamine

Paljasjuursed roosid

Paljasjuursete taimede istutusaeg on kohe kevadel kui maapind peaaegu sulanud ja sügisel niikaua kuni muld veel pole külmunud.

  1. Aseta vette
    Peale saabumist ja enne istutamist aseta taim 4 -12 tunniks vette. Jälgi, et kindlasti ka pookekoht korralikult vees oleks.

  2. Lõika tagasi
    Peale leotust kärbi juureotsi. Jälgi, et juured seest valged ja terved oleksid. Kahjustunud kohad lõika ära. Lõika tagasi ka roosivõrseid ilusama punga peale. Roniroosid võib tagasi lõigata võimalusel viienda kuni seitsmenda punga pealt.
    Amplitesse ja pottidesse istutusel soovitav tagasilõikus kuni 3 pungani.

  3. Istutamine
    Istutusauk olgu kaks korda suurem ja sügavam kui taim ise, et juured ei rulluks ja pookekoht 5-7 cm sügavale maapinda jääks
    Istutusauku  ei soovitata  esimesel aastal lisada kõdusõnnikut või kompostmulda.
    Moodusta augu põhja väike mullakuhi millele aseta roosiistik nii, et juured vabalt mööda kuhja külge saaksid alla liikuda. Aseta roosi juured võimalikult harali ning vaata et juureotsad ei jääks ülespoole ja taim võimalikult hästi end mullas edaspidi tunda saaks.
    Roosi pookekoht peab jääma mullapinna alla umbes 5-7 cm sügavusse, et mitte talvel külma saada.
    Kui roosiistik on augus õigel kõrgusel paigas, aja auk pooleldi mulda täis. Vaata, et ka ülejäänud muld, mis auku läheb oleks võimalikult hea. Kui auk on pooleldi mullaga kaetud, kasta seda korralikult – see näitab kätte istutamisel jäänud õhuaugud juurte vahel, mida ei tohiks istutamise lõpus sinna jääda.
    Kui vesi on ära valgunud, aja istutusauk korralikult kinni (kuid ära pressi pinnast kokku) ja tekita väike kõrgem mullakuhi roosi ümber, et kaitsta taime   kevadel hiliskülma või sügisel talve saabumise ning kuivamise eest.
    Kevadel istutatud taime ümber soovitame mullakuhiku üles  jätta kuni 3 nädalaks, et vältida võrsete kuivamist ja soodustada uute võrsete arengut.  
    Konteinerisse istutamisel võib samuti paariks nädalaks peale kuhjata mulla või hoida niiskemas keskonnas, et võrseotsad ära ei kuivaks.

  4. Kasta
    Algul vajavad uued istutatud roosid kastmist tihedamini, hiljem kord nädalas. Sageli juhtub peale istutust, et kasvu kätte saanud istik unustatakse, seega olge hoolsam eriti mai kuus kus vee tarbimine pinnases kõige intensiivsem
    NB! hilissügisel on mullastik piisavalt vahel isegi liigniiske, seepärast istutatav istik kastmist ei vaja, liigniiskes on külmumise oht.

 

Konteinerroosid

Konteinerroose võib istutada kevadest sügiseni. Konteinerroosid on istutusvalmis ja neid tagasi lõikama ei pea.

  1. Aseta vette
    Peale roositaime soetamist aseta taim koos konteineriga vette ja hoia vees seni kuni õhumullid on väljunud ja muld läbimärg.

  2. Kontrolli
    Lõika ära kahjustunud võrsed ja jälgi, et taimel poleks haigusnähte.

  3. Istutamine
    Kaeva konteinertaimele topelt suurem auk.
    Eemalda ettevaatlikult pott ning aseta taim koos mullaga (nagu potist tulnud) istutusauku. Jälgi, et pookekoht jääks 5-7 cm mullapinnast allapoole.
    Aja auk pooleldi mulda täis, kasta ning täida kogu auk mullaga. Kasta veelkord. Kaitse peale istutamist taime päiksepõletuse eest seni kuni taim on korralikult virgunud.

  4. Kasta
    Ka konteinerroosi istutamise järgselt on soovitav roosi kasta tihemini kui tavaliselt. Hiljem kord nädalas, korralikult.

 

Jälgige roosidele vastavaid nõudeid istutuskohale ja toitainetetele. Kui ilm lubab veel hiliseid öökülmi, võib taimed katta 20cm kõrguse mullahunnikuga.

NB! Kui paljasjuursed taimed istutatakse hilisügisel, ei ole vajalik võrsete tagasilõikus, samuti katta ainult mulla ja kuuseokstega.

Loe lisaks "paljasjuursed roosid enne istutamist"!